Русский языкБеларуская мова

Новости министерства

9 июля 2020 года на базе Республиканского молодежного центра состоялся вебинар «Актуальные формы и методы работы с молодежью в современных условиях»
Кабинет индийской культуры создан при поддержке Посольства Индии в Беларуси и функционировать он будет на факультете социокультурных коммуникаций
Соглашение о реализации совместной образовательной программы подписано ректорами ГрГУ имени Янки Купалы и Ташкентского государственного юридического университета
Сегодня в рамках рабочей поездки в Брестскую область Министр образования И.В. Карпенко посещает учреждения образования Пинского района
Новости УО Первомайского р-на

25.06.2020

18 июня сотрудник отдела обслуживания центральной городской библиотеки им. А.И. Герцена Ирина Маркова в рамках авторского проекта «Новинки литературных журналов» предложила вниманию читателей обзор номеров за апрель 2020 года. Этот обзор касается непосредственно Государственного учреждения образования «Средней школы №20 г.Минска», поскольку из пяти выбранных автором обзора произведений один принадлежит Саврицкой Наталье Семеновне, которая занимает должность педагога-организатора в нашей школе. Приводим цитату из обзора:

«У красавіцкім нумары часопіса «Полымя» надрукавана аповесць беларускай пісьменніцы Наталлі Саўрыцкай «Крэўны вузел».

«Наталля Сямёнаўна Саўрыцкая (нарадз. у 1976 годзе ў вёсцы Міхалова Лагойскага раёна Мінскай вобласці) – празаік. Скончыла Беларускі дзяржаўны ўніверсітэт культуры і мастацтваў (2005). Працавала метадыстам у Лагойскім раённым доме рамёстваў і Лагойскім цэнтры культуры, кіраўніком тэатральнага гуртка ў Лагойскім доме дзіцячай творчасці, загадчыцай аддзялення дзённага прабывання для грамадзян сталага ўзросту ў тэрытарыяльным цэнтры сацыяльнага абслугоўвання насельніцтва Лагойскага раёна. Творы друкаваліся ў часопісах «Маладосць» і «Верасень», у раённых перыядычных выданнях.

Міфалагічная аповесць «Крэўны вузел» распавядае чытачу аб самым складаным у жыцці чалавека і ва ўзаемаадносінах паміж людзьмі. Гераіня аповесці кікімара Рася жыве на занядбанай сядзібе і назірае праз акно за суседскім хлопцам. Рася, падобна чалавеку, пакутуе ад непадзеленага кахання да прыгожага хлопца, які чароўна грае на скрыпцы. Нягледзячы на фантастычны сюжэт, аўтар ставіць перад чытачом глыбокія агульначалавечыя пытанні: ці можна быць шчаслівым, калі аб’ект твайго кахання побач, але пакутуе; ці можа сляпая матчына любоў разбурыць жыццё яе дзіцяці; як дараваць чалавеку тое, за што няма даравання. Калі Рася пазнае таямніцу свайго нараджэння, яна задаецца пытаннем, навошта яе маці так зрабіла. «Думаю, што ад болю ды нянавісці да сябе. Няма ў гэтым свеце больш цяжкай нянавісці, чым да сябе самога», – адказвае мудры крумкач. «Чаму ў такім невымоўна прыгожым свеце так шмат болю і крыўды? Чаму жыццё такое складанае?» – задае сабе (і чытачу) пытанні гераіня аповесці. Аднак, не зважаючы на крыўду і нянавісць у свеце, яна пераканана, што «пакуль ёсць жыццё ў чалавека, можна разблытаць любыя вузлы!» Сур’ёзнасць тэмы, над якой разважае пісьменніца, пададзена праз знешнюю фантастычнасць аповесці. Ад гэтага твор толькі выйграе, бо маштабнасць маральнай праблематыкі гучыць без маралізатарства і дыдактыкі. Думаю, што міфалагічная аповесць зацікавіць чытача і спадабаецца яму…»

Полностью с обзором можно ознакомиться по ссылке: https://vk.com/@gercenka.gomel-obzor-literaturnyh-zhurnalov-aprel-2020-goda

А желающие ознакомиться с повестью «Крэўны вузел», могут обратиться в школьную библиотеку за апрельским номером литературного журнала «Полымя»